Ganzfeld Psişik Yetenek Deneyi - Güneş'e Yaziyorum

Yazılar

25 Ara 2020

Ganzfeld Psişik Yetenek Deneyi

 
Ganzfeld deneyi, duyu dışı algıyı araştırmak için kullanılan parapsikoloji deneylerinden biridir. Parapsikoloji alanında yapılan araştırmalar içerisinde belkide en gerçekçi sonuçlar veren bir teknik olarak tarihe yazılmıştır. Parapsikolog Charles Honorton tarafından 1970’li yıllarda geliştirilmiş olup insanların psişik yetenekleri olup olmadığını test etmek için kullanılmaya başlanmıştır. Ganzfeld deneyi insanlarda psişik yeteneklerin(duyu dışı algılar) ortaya çıkmasını sağlıyor. Bunlar sonucunda keşfedilen yetenekler telepati, durugörü, bedensel seyahat gibi duyu dışı algı yeteneklerini kapsamaktadır.

Ganzfeld Deneyi Nedir?

Ganzfeld deneyi insanların beş duyu algıları haricinde var olup olmadığını test etmek için kullanılan deneysel yöntemdir. İlk olarak 1930'lu yıllarda ünlü psikolog Wolfgang Metzger tarafından yapılan araştırma üzerine Ganzfeld etkisi ortaya çıktı. Günümüze daha yakın tarihlerde 1970'li yıllarda başında Charles Honorton, Maimonides Tıp Merkezi'nde duyu dışı algılamalar ve rüyalar üzerine araştırmalarda bulunuyordu. Charles Honorton bu araştırmalarında beş duyu algımızın kullanımını azaltarak, duyu dışı algılarımızın kullanımına geliştirebileceğimizi ve böylelikle psişik bir iletişim kurulabileceğimize inanıyordu. Charles Honorton, ganzfeld etkisi tekniğini kullanarak Ganzfeld Deneyini geliştiren ilk kişi oldu. Ganzfeld Deneyi para-psişik araştırmalar üzerinde yapılan ilk dayanaklı deney olma ünvanına sahiptir.Ganzfeld Deneyi nasıl yapılır?

Ganzfeld deneyi, psişik yeteneğe sahip olup olmadığımızı anlayacağımız sözde bilimsel bir metoddur. Bu deney öncelikle ilk olarak psikoloji laboratuvarları yapılıyordu. Günümüzde ise evde kendimiz yapabileceğimiz bir şekilde deneyi gerçekleştirebilmemiz mümkün. Bunun için gerekli alan birkaç hazırlık süreçleri var.

Gerekli Malzemeler: 2 adet Pinpon Topu, Kayıt Cihazı, Görüntü ve ses aracı( tablet, tv, telefon, bilgisayar), Bant, Pamuk(ihtiyaca göre), Gece Lambası ve Ampul (tercihe göre), Maket Bıçağı, Kulaklık…

1- Öncelikle hazırlıklara başlamadan herhangi bir psikolojik rahatsızlığına sahip olmamanız gerektiğini uyarmak durumundayım. Hazırlık sürecine başlarken kendimize sessiz bir ortam belirlemeliyiz. Bulunduğumuz ortamda bizi rahatsız edecek tüm obje ve nesnelerden kurtuluyoruz. Deneyi yapacağınız ortamda herhangi bir koku, yüksek parlaklıkta ışıklar, tıkırtı çıkarabilecek bir ses bile olmamalı. Mümkün olursa oda sıcaklığınız vücut sıcaklığıyla aynı olmalıdır. Ortamımızı hazırladıktan sonra diğer adıma geçebiliriz.

2- Kendimize oturabileceğimiz bir sandalye veya koltuk ayarlıyoruz. Genellikle bu deney oturarak yapılıyor ama siz uzanarak daha rahat ediyorsanız bu şekilde yapabilirsiniz.


3- İki adet pinpon topunu ortadan ikiye ayırıyoruz. Bu pinpon toplarını gözlerimizin üstünü kapatacak şekilde tutturacağız. Dikkat etmemiz gerek pinpon toplarımız beyaz olmalı ve gözlerinize yapıştacağınız kısımlarında herhangi bir yazı olmamalıdır. Gözlerimizin üzerine bir bant yardımıyla tuttura bilirsiniz. Eğer gözlerinizi pinponla kapattığınızda etrafından ışık giriyorsa pamuk yardımıyla bu girişleri kapatarak tutturun.

4- Etraftaki seslerden kurtulmak için bir tane kulaklığa ihtiyacımız vardır. Genellikle bunun için kulak üstü kulaklıklar tercih edilir. Bu tür kulaklıklar etraftaki gürültüden sizi uzak tutacaktır. Ama kulak içi kulaklığınız var ise eliniz buda işimizi görecektir.

5- Işık rengi ayarlama. Odamızın genellikle ışığı beyaz renktedir bu yüzden öncelikle deney esnasında ışığı kapatıp farklı homojen renk yansıtmalıyız. Ganzfeld deneylerinde tercih edilen bu renk kırmızı olmuştur. Eğer masa lambanız var ise ampulünüzü kırmızıya boyayıp odanıza kırmızı renk yaratabilirsiniz. Bununla uğraşmak istemiyorsanız diğer adım paylaşacağım videoyu bilgisayarınızdan, tabletinizden veya televizyondan açabilirsiniz.

6- Aşağıdaki video ganzfeld deneyi sırasında kullanacağız. Bu hazırlık sürecinde aşağıdaki videoyu kullanarak odamıza kırmızı bir renk yanstımış olacaktır. Ayrıca kulaklığınızı takarak cızırtılı sesle sizin dışarıdan ses almanızı engeller. 
7- Artık Hazırız. Deneye başlamadan önce son kontrollerimizi yapalım. Öncelikle deneyimlerimizi gözlemleyebilmek için bir kayıt yapacak cihaz belirleyebilirsiniz ( ses kaydı, video kaydı vb.) Öncelikle odamızın ışığını söndürüp, yukarıda paylaştığımız videoyu çalıştırıyor ve karşısına oturuyoruz. Kulaklıklarımızı takıp, gözlerimizi pinpon toplarıyla kapatıyoruz. Şimdi hazırız. Birkaç dakika içinde işler griye dönebilir. Ardından zikzak çizgiler, noktalar veya bir renk damlası görebilirsiniz. Tam etki genellikle 5 ila 7 dakika sürer. Daha sonrada görüntüler gelmeye başlayacaktır. Gördüklerinizi sesli bir şekilde dışarı aktarın ve deneyden istediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 


Bilimsel Ganzfeld Telepati Deneyi 

Bu Ganzfeld deney şeklinde 2 tane ses yalıtımlı oda mevcuttur. İlk alıcı görevini görecek insan, ikinci odada verici görevini görecek insan bulunacaktır. Odalarının iç renkleri genellikle homojen bir kırmızı ışığa maruz bırakılır. Buradaki oluşum verici görevine sahip kişinin zihninde yarattığı görüntüyü veya sesi, alıcı görevindeki kişiye iletilmesidir. Bu deney için gerekli olan 2 kişiye ve 1 kişide gözlemci olacak şekilde ayarlanır. Deney esnasında alıcı ve verici gördüklerini gözlemciye söyleyerek gözlemci bunlar not alır veya dijital kaydını tutar. Deney sonunda 2 kişinin sonuçları karşılaştırılır ve başarı yüzdesi hesaplanır. Bu deney iki taraflı gerçekleştirmek önemlidir. Çünkü bazı insanlar alıcı yerine verici olmaya verici yerine alıcı olmaya daha yatkın olabilmektedir. Bu deneyin sonunda kişilerin telepati bir yeteneğe sahip olup olmadığı anlaşılmış olacaktır. 

Bilimsel Ganzfeld Durugörü Deneyi 

Bu Ganzfeld deney şeklinde ise sadece bir katılımcı ve gözlemci yer alması yeterlidir. Aynı şekilde diğer deneyde gibi, ses yalıtımlı bir ortamda kırmızı ışıklandırmalı bir odada gerçekleşir. Bu deneyde farklı olarak deneye katılan kişinin bir hedef belirler. Örn. hiç gitmediği bir yer vb. Seçtiği hedefe odaklanarak deney başlar ve gitmediği bu yer hakkında gördüklerini sesli bir şekilde gözlemciye aktarır. Bu esnada gözlemci bunları kayıt altına alır ve deney sonunda doğrulama testi ile teyit edilir. Sadece bir hedefe odaklanarak durugörü yeteneği test edilmez tabiki. Bazı kişiler gördüklerini görüntülerde geleceğe dair görüntüler veya başkasına ait görüntüler görmeside mümkündür.Ganzfeld Deneyinin olası yan etkileri var mıdır? 

Çoğu kişi için zararsız olsa da, deneyim kafa karıştırıcı ve bazı insanlar için çok yoğun olabilir. 10 ila 20 dakika maruz kalındığında, aralıklı görme kaybı yaşayabilirsiniz. Bazı insanlar gözlerinin açık mı kapalı mı olduğunu bile anlayamıyor. Bu etkiler rahatsız edici olabilir, ancak geçicidir. Rahatsız edici halüsinasyonlar yaşamak da mümkündür . Aslında bazı insanlar için hedef bu olsa da, halüsinasyonlar korkutucu olabilir. Duyusal yoksunluk veya halüsinasyonlarla daha da kötüleşebilecek bir akıl sağlığı sorununuz varsa bu deneyi denememelisiniz.


Ganzfeld deneyi gerçekleştirerek kendinizin bir psişik yeteneğe sahip olup olmadığını anlayabiliriz. Bu teknik zamanında bilimsel konularda psişik yeteneklerin kanıtlanması için kullanılmıştır.

1 yorum: