Hayal Gücü - Güneş'e Yaziyorum

Yazılar

19 Nis 2019

Hayal Gücü


Ä°lgili resim

Bunun hakkında sayfalar dolusu yazılar yazılabilir. Belki insanın en önemli özelliklerinden biriydi bu. 
Senin hayal gücünün sınırı var mı? 
Mesela bir kaplan uçma hayali olamaz veya bir kuşunda suyun derinliklerine dalma veya en absürt bir şekilde hayvanların uzaya çıkma hayali. Onlar merakı yoktur nedense ve bu hayal güçlerini etkiler. Ya insan , insan uçsuz bucaksızdır bu konuda ne düşünüyorsak ne yapıyorsak gerçekleşmelidir bizim için. İnsanı uçarak hayal ettik. İnsanı denizin en derin noktalarında hayal ettik. İnsanı uzayda hayal ettik. Şimdi hangi birini başaramadık diyorsunuz. Bir çoğu hayla bitmeyen bir merak ile devam etmekte. 
Hayal bir soyut kavramdır. Ne hayal edersek edelim soyut durumdadır.Şimdi sizlerle bir beyin fırtınası yapalım bir şeyi anlamak için. Bir tane hayaliniz olsun.(örn. kırmızı bir kalem) Bu hayalinizi şimdi nasıl gerçekleştirebileceğimizi yollarını düşünelim.(örn. bir ağacı işleyip kalem yapma sonra boyamak.) Buraya kadar mükemmel bir şekilde geldik. Şimdi bu yolları icraata döktüğümüzü düşünelim.(aslında yaptığınızı düşünün) Burada biz neyi göstermeye çalıştık büyük ihtimal merak ediyorsundur. Aslında biz burada bir çok kavramın ve olayın nasıl olduğunu açıkladık. Öncelikle evrenin hakikatlerinden unutmamız gereken bir şey vardır. Bu evrenin içerisinde oluşan her canlı (en önemliside insanlar) hayalleri ilk başta soyuttur. Bu soyut hayaller izlediği yolun sonuda somutluk-dur. Evrende yaratılmış her şey gözle görülebilen her şey , somut olmadan önce sadece bir hayaldi yani soyut bir kavramdı. Önünüzde duran tablet, telefon, bilgisayar bunlar yapılmadan önce elbette birinin hayal gücü ile yapılmıştı.

   Peki hayal gücü anlamaya ve kavramaya başlayalım ilk önce bilimsel anlamına bir göz atalım ;

Hayal Gücü Nedir?

Hayal gücü, imajinasyon veya imgelem görüntüler oluşturabilme veya birinin zihninin içinde kendiliğinden görüntüler üretebilme yetisidir. Gerek deneyimlere anlam vermeye gerekse bilgiyi anlamaya katkıda bulunur; insanların dünyaya anlam verebilmelerine olanak sağlayan önemli bir yetenektir ve öğrenme sürecinde (işleminde) önemli bir rol oynar .
Türk Dil Kurumu Güncel Türkçe Sözlük'te hayal gücü şu şekilde tanımlanmıştır: 
Zihnin hayal yaratma yetisi, düş gücü, imgelem, muhayyile.Geçmiş yaşantılara özgü ögelerle şimdiki yaşantı arasında bağ kurma gücü.Bir nesneyi, o nesne karşımızda olmaksızın tasarımlama yetisi.

 Oxford İngilizce Sözlük'te ise hayal gücü şöyle tanımlanmaktadır:  
Fikirler ve zihinsel görüntüler oluşturma eylemi veya yeteneği.Zihnin yaratıcı veya zengin kaynaklı olma yeteneği.
Hayal gücü çeşitli hikâyeler yoluyla örneğin ve yoluyla ifade edilebilir. Ünlü veya eğlence ürünlerinin birçoğu kişinin hayal gücünün ilhamı sayesinde üretilmiştir. Kişi hayal gücüyle oluşturduğu görüntüleri "" ile görür.
İnsanların hayal gücünün dair bir hipoteze göre hayal gücü, zihinsel sayesinde bilinçli canlıların çeşitli sorunları(nı) çözmelerine olanak sağlamıştır (ve dolayısıyla bireylerin uyumluluğu artmıştır).
Şimdide birazda insanların Hayal Gücü hakkında yorumlarına bakalım ; (İnternet Sözlükleri)
+ Küçükken bir yere oturttuklarından saatlerce kalkmadan oturduğunuzda ne uslu çocuk denir. öyle midir bilinmez ama, hayal gücü onu orada tutmamaktadır. sınırları olmayan dünyalara yolculuk etmiştir ruh...  
+ İnsanların gerçek hayatta yapamadıklarının gözlerini kapayınca görmek isteme durumu..  

Başka alemlerin sarhoşluğuna götüren, ama fazla daldığınızda içinden çıkamayacağınız imgesel boyut.. İnsanın dilediği şeyleri kafasında tasarlama yetisi.  

+ Lost'u yazan adamlarda olan "yok artık" dedirten şey.  
+ Albert Einstein'in "mantık sizi a'dan b'ye götürür, hayal gücü ise her yere." sözünü akla getiren zihinde canlandırma, tasarlama, düşlemedir.
+ Harry Poter serisini okuyunca pek gelis(tiril)en yetenek. 
+ Bill Gates'e göre, Microsof'un sahip olduğu tek varlık. gerçekten de öyle, Microsof'u bugüne taşıyan en önemli yapı taşı hayal güçleriyle karanlıkları aydınlatan, bilinmez yolları bilinir kılan çalışanlarıdır.
+ Edebiyatı kağıtta var etmeye çalışan edebiyat sevdalısının kalemine küstüğünde yazılacak eseri başlamadan bitirme olanağına sahip olandır. iyi bir kalemde zenginleşir, kötü bir akılda zarar verir, ortası asla yoktur, bulunduğu kişinin niyetine rahatlıkla bürünür.
+ Kişilerin zihinlerinde farklı şekillenen örneğin;bayanlarda hayatımın prensini bekliyorum onunla evlenicem(çok beklersin)erkeklerde"hülya avşar"bigun benim olacak(avcunu yala)çocuklarda ise büyünce başbakan olucam babamın maaşına zam yapıcam (10 fırın ekmek yemen lazım)gibi insanların duygularında şekillenen garip hallerdir.
  ''Hayal kurmak geleceği makro ölçülerde yaşama isteğidir.'' William Russell   
      Buraya kadar baya bir hayal gücünü tanımladık ve kavradık sanıyorum. Günümüzün en büyük psikolojik hastalıklarından olan bir sorunla karşılaşıyoruz. Ben hayal kuramıyorum ? Peki bu sorun neden oluşuyor ilk önce onu bir öğrenelim. İnsanların günümüz şartlarında teknoloji ile uyumu göz dolduracak derecedir. 2000 yıllar öncesi teknoloji vasat bir dönem olmasına rağmen 21. yy bize bereketli gelmiştir bu konuda. Kötü bir gelişim olmasada insanlar için olumsuz bir yapıya bürünmüştür masum teknoloji. Tabi bu kadar hızlı gelişmesinin sebeplerinden birisi ise hayal gücüdür. Bir tane söz vardı çok sevdiğim ; Etrafınızdaki her şey sizden farklı olmayan, hayal gücünü kullanan insanlar tarafından yapıldı. Öyle bir durum var ki bir tarafta bu hızın gelişmesini sağlayan hayaller bir diğer tarafta bu hayalleri benimseyip hayal kurduğunu zanneden insanlar. İnsanlar hayal kuramıyorum diyor çünkü günümüz şartları onları tatmin ediyor olmalı ve kullanılmayan bir  yetenek eriyor içten içe. Ama ben her zaman düşündüğüm gibi hayal kuramıyorum diye bir şey yoktur. Hayal kurmaya üşeniyorum diye bir şey vardır.
Şimdi sizlerle birlikte sözde bu hayal kuramayan arkadaşlarımıza bir yol bulalım nasıl hayal kurulduğunu öğretelim ; 
Hayal Gücü

8 Adımda Hayal Kurmak

  Hayal kurmak ne işe yarar? Nerede kullanırsanız orada işe yarar. Hayallerin kullanım alanı çok geniştir. Parapsikoloji alanında uğraştığım süre boyunca "ben hayal kuramıyorum" ifadesini kullanan çok sayıda insan ile tanıştım ve hepsi sonunda hayal kurmayı başardılar. Dolayısı ile benim deneyimime göre bir insan nefes aldığı sürece hayal de kurabilir. Bugün bunun nasıl daha kolay yapılabileceğine dair bildiklerimi paylaşmak istedim sizinle.
1. Adım :  Bundan sonra kendinize ve diğer insanlara "hayal kuramıyorum" şeklinde ifadeler kullanmamak. İnanılarak söylenen bir söz, bir insanın yaşamında sisteme ait komuttur. Neye inanıyorsak ve söylüyorsak sistemimiz komut olarak algılar ve yerine getirmeye çalışır. Bizi sınırlayan inançlarımızı keşfetmek ve mekanizmayı anlamak önemlidir.
2. Adım : insan bir duygu varlığıdır. Fizyolojik (sıcak, soğuk), sesler (güzel öten kuşlar), görüntüler (manzaralar), hatırladıklarımız, gelecek için gözümüzde canlandırdıklarımız. Hayal kurmak için duygularınızdan yararlanın, hem günleri farkındalıkla yaşamak hem de hayallerinizi tasarlamak için. İçinde duygu olmayan bir hayal kimsenin işine yaramayacaktır. Bu nedenle hayal kuramadığınızda kendinize şu soruyu sorun lütfen: Hissetmek istediğim duygular neler? Buradan hareketle hayalinizi detaylandırabilirsiniz.
3. Adım : Tanımlamaktır. Bizim için önemli olan kavramları tanımlamak hayal kurmak açısından kesinlikle bir avantaj sağlayabilir. Adına mutluluk diyoruz ama farklı şeylerden bahsediyoruz. Sizin için mutluluk nedir, bir tarif edin lütfen. Sonra huzuru, başarıyı, özgürlüğü ve sizin için önemli olan diğer kavramları tarif edin.
4. Adım : Okumaktır, kitaplar kesinlikle hayal gücünüzü çalıştırır. Çünkü bazen bilinçli bazen de bilinçsiz olarak kendimizi roman kahramanlarıyla özdeşleştiririz.
5 Adım : Sağ beyin aktivitemizi artırmaktır.
Önce çok kısa biraz bilgi vermek istiyorum.
Sol beyin  ; sıralama, analiz, analitik tarafımız, matematiksel tarafımızdır. Sol beyinle bilinçli zihnimizi çok net algılarız. Hepimiz sol beyin eğitiminden geçtik.
Sağ beyin ; ise bütünü görme, hayal kurma, bütünden hareketle geleceği tasarlama, duygusal zeka gibi unsurları kapsar.
Hayal kurmak bir sağ beyin fonksiyonu olduğu için sağ beynimizi daha fazla kullanmaya başladığımızda hayal kurma kapasitemizi de geliştirmiş oluruz.
Sağ beynimizi daha fazla kullanmak için neler yapabilir, nelere dikkat edebiliriz?
-Anın farkında olmak ve onu yaşamak.
-Hayır diyebilmek (Özgüven bir sağ beyin fonksiyonudur).
-Daha fazla empati yapmak.
-Diğer insanlar için karşılıksız bir şeyler yapmak
-Etki ve tepki arasında süre bırakmak.
-Çözüm odaklı olmak ve çözüm üretmeye çalışmak
Esnek olmak, Tek bir davranış yok. Yüzlerce farklı davranış olabilir. Davranışlarımdan memnun muyum? Daha farklı hangi davranışları seçebilirim?
Pozitif olmak
Secret'in özü doğrudur, pozitif bir resim ortaya koyabilmek hayal kurmak açısından da önemlidir. Gerçekleştirmek için eksik olan kısım, çoğu zaman bununla eşleşen eylemleri ihmal etmektir.(Secret ilerleyen bölümlerde anlatacağız)
6 Adım : Ne istemediğimizden hareketle ne istediğimize ve hayalimize ulaşmaktır.
Genellikle ne istemediğimizi biliriz. Beyin negatifi algılamaz oysa. Ben ne istiyorum? Pozitif resim nedir? Ne istediğinizi bilmezseniz, istemediğiniz şeylere hayır derken de zorlanabilirsiniz.
7 Adım :  Farkında olarak yaşamaktır. Bugün kendinizde ve dışarıda farklı ne gördünüz? Mevcut farkındalığınız size hayal kurdurtmuyorsa o halde farkındalığınızı artırın. Kendinizde veya dış dünyanızda fark edeceğiniz herhangi bir şey size hayal kurma konusunda yardımcı olabilir.
Sorgulamak önemlidir ve farkındalığımızı artırır. Her gün zihnimizden 60 bin düşünce geçiyor, bunların %95'i bir önceki günle aynı.
8 Adım : Rollerimizin farkında olmaktır. Hepimizin hayatta farklı rolleri var. Anne/baba, çalışan/patron, eş, çocuk, öğrenci, öğretmen, vb.
Hangi kimlikleriniz ile daha rahat hayal kurabiliyorsanız oradan başlayın. Hiçbir kimlik işe yaramıyorsa yaramaz çocuk kimliğinizi kullanın.
İçimizdeki yaramaz çocuğu hep yaşatmalıyız. En son ne zaman yaramazlık yaptınız? Yaramaz çocuk, yaratım, hayal gücü ve enerji ile bağlantılıdır.
Unutmayalım, insanlar olarak iki tane ana programımız var.
Yaşamda var olmak ve mutlu olmak.
Her ne yaparsak yapalım en altta, temelde bunun için yapıyoruz.
Hayal kurmadığımız sürece gelişim olmaz, gelişim olmazsa var olamayız. Bu nedenle hayal kurmak hepimizin sahip olduğu ve kullanabileceğimiz bir özelliktir.

         Şimdi gelelim bir diğer kısma. Sözde hayal kuramıyorum diyen arkadaşlarımızın derdine çare bulduktan sonra hayal kurmayı beceren arkadaşlarımıza gelelim. Tabi hayal kurabiliyorum diyorsunuz. Peki ne kadar geniş hayal gücünüz var? Bu soruya cevap almak için hemen size bir yazımızla devam ediyoruz.
hayal gücü


Hayal Gücü Geniş İnsanların En Belirgin 16 Özelliği

1. Çalışmalarında daima özgün olma isteği taşırlar.(Aksi takdirde ortağa koyacakları iş onlara keyif vermeyecektir.)
2. Tekdüze bir hayat tarzından uzak durma çabasındadırlar.(Hayatın her anının tadını çıkarmak isterler.)
3. Doğa sever yanlarıyla bilinirler. (Ara sıra şehirden uzaklaşıp doğayla iç içe olmaya özen gösterirler.)
4. Seyahat etmekten keyif alırlar, yeni yerler görmek onlara huzur verir.
5. Yenilikler için her zaman açık kapı bırakırlar, değişime açıktırlar.(Yeni bir teknoloji, kitap veya filmden herkesten önce haberdar olmak isterler.)
6. İlgisiz gibi görünen şeyler arasında rahatlıkla ilişki kurabilirler.
7. Yalnız kaldıklarında hayal güçlerini daha verimli kullanırlar.
8. Liderlik vasıflarıyla kolaylıkla öne çıkabilirler.(Kendi eserlerini yaratma isteklerinden normal kişilere oranla daha çok keyif alabilirler.)
10. Bağımsız çalışabilme konusunda yeteneklidirler.
11. Ön yargılardan uzak olmaya çalışırlar ve tarafsız olmaya özen gösterirler.
12. Dünya sorunlarına duyarsız kalamazlar.(Bu gibi konularda aktif rol üstlenirler. Aktivist yanlarıyla dikkat çekerler.)
13. Kendilerini sürekli geliştirme arzusundadırlar.(Daima yeni hobiler edinirler.)
14. Haksızlıklara karşı hemen pes etmezler ve kendilerinin haricinde başkalarının da haklarını koruma uğraşında olurlar.
15. Empati kurabilme konusunda oldukça başarılıdırlar.(Bu sayede ilişkilerde sorunları kolaylıkla çözüme kavuşturabilirler.)
16. Baskıcı otoritelere tahammülleri yoktur.(Sınırlandırılmaktan nefret ederler.)
                Buraya kadar hayal gücünü tanıdık ve kavradık. Hayal kurmanın önemine değindik. Kuranlar ve kuramayan insanlara çareler bulduk. Bu bölümümüzde kısacası sizler hayal gücünün önemini vurgulamak istedik. Her zaman kullandığım bir söz vardır; '' Rotası olmayan bir gemi hiç bir zaman o adayı göremez.'' Anlayacağımız gibi Psişik Yetenekler veya her hangi bir şeyde olabilir önceliğimiz hayal gücümüzü kullanmak olacaktır. 
Hayal gücü bilgiden daha önemlidir.Çünkü bilgi sınırlıyken, hayal gücü tüm dünyayı kapsar.
-Albert Einstein-Hiç yorum yok:

Yorum Gönder