Tulpa Nedir? - Güneş'e Yaziyorum

Yazılar

21 Oca 2021

Tulpa Nedir?

 


Bilgi ancak gerçekleri görebilenin erişmiş olduğu bir deneyimdir. Bilgi her yerde her nokta, var olan her şeydedir. Onu görebilmek için yıllarca sabır etmeyi öğrenmeli Tanrısal bakış açısıyla bakmayı öğrenmelisin.  Bir Çin öğretesi der ki; ‘’Bilgiyi bir kum tanesinden bile öğrenebilirsin, bunu sağlayan en büyük silahın ise düşünce şeklindir.’’ İnsanın düşünce yapısı kendisine hem duvar örer hem de bu karanlıktan ışığı bulmasını sağlar. O yüzden düşüncelerimizin farkında olan bir insan olmak çok önemlidir.


 

Tulpa Nedir?

 

Tulpa, düşünce gücü ile yaratılmış, kendi bilincimize göre bağımsız ve paralel hareket eden bir düşüncesel varlıktır. Çocukken hiç hayali bir arkadaşınız oldu mu? Modern uygulayıcılar bu terimi,uygulayıcıların duyarlı ve görece özerk olarak gördükleribir tür iradeli hayali arkadaşa atıfta bulunmak için kullanırlar. İşte bu olayda ona benzeyen kısmıdır. Tulpa olayı kendi deneyimlerimle çok ince bir çizgide yürümek gibidir akıl sağlığı için. Genellikle bir tarafı bipolarlığa bir tarafı şizofrenliğe itebilir insanı. Bu yüzden bunu uygulamadan önce gerçekten kendinize ve zihninize güvenmeli ve hakim olmalısınız. Yeterli bilgi birikimini yapan bir okültist bu işe girişmeli aman dikkat yani. :)


 


Tulpa, mistisizmde bir kavramdır ve ruhsal ya da zihinsel güçler aracılığıyla yaratılan bir varlığın ya da nesnenin paranormalidir. Tibet mistiğinden de konu almıştır. Tibetli rahiplere göre uzun süreli disiplinli isteyen, trans çalışmalarla odaklanması sonucu oluşan ''düşünce varlığıdır''.

 

20. yüzyıl teozofları, "yayılma bedeni" nirmita, tulku, sprul-pa ve diğerleri kavramlarını "tulpa" ve "düşünce formu" kavramlarına uyarladılar. "Düşünce formu" terimi, Evans-Wentz'in Tibet Ölüler Kitabı'nın çevirisinde 1927 gibi erken bir tarihte kullanılmıştır. John Myrdhin Reynolds, Garab Dorje'nin hayat öyküsünü İngilizce çevirisine yazdığı bir notta, bir tulpayı "bir oluşum veya tezahür" olarak tanımlıyor.


 

Spiritualist Alexandra David-Néel göre, bu mistik uygulamaların 20. yüzyıl Tibet'te gözlemlediğini iddia etti. Tulpaları "güçlü bir düşünce konsantrasyonu tarafından üretilen sihirli oluşumlar" olarak tanımladı. David-Néel, tulpaların kendi başına bir zihin geliştirebileceğine inanıyordu: "Tulpa, gerçek bir varlığın rolünü oynayabilecek kadar canlılığa sahip olduğunda, kendisini yapımcısının kontrolünden kurtarmaya meyillidir. Tıpkı çocuğun vücudu tamamlandığında ve ayrı yaşayabildiğinde anne rahminden ayrılması gibi, neredeyse mekanik olarak gerçekleşir. " Neşeli Friar Tuck benzeri bir keşiş görüntüsünde böyle bir tulpa yarattığını, daha sonra kendi hayatını geliştiren ve yok edilmesi gerektiğini iddia etti. David-Néel, yaşadıklarının yanıltıcı olma olasılığını ortaya attı: "Kendi halüsinasyonumu yaratmış olabilirim", ancak başkalarının onun yarattığı düşünce formlarını görebildiğini söyledi.

 

Batılı "düşünce formu" kavramının ezoterik anlayışının, bazıları tarafından Tibet "tulpa" kavramının bir yorumu olarak ortaya çıktığına inanılıyor. Kavram Batı felsefesi ve enerji pratiğiyle ilgilidir. Okültist William Walker -The Human Aura- adlı kitabında, düşünce biçimlerini, insanları çevreleyen auralardan çıkan, onların düşüncelerinden ve duygularından çıkan basit eterik nesneler olarak tanımladı. onları yansıtan kişiye benzeyen ya da görünmeyen astral projeksiyonlar olarak ya da sadece “uyanmış astral duyulara” sahip olanlar tarafından görülebilen illüzyonlar olarak hizmet eder. Teosofist Annie Besant, Düşünce biçimleri adlı kitabında, onları üç sınıfa ayırır: onları yaratan kişi biçimindeki biçimler, nesnelere ya da insanlara benzeyen biçimler ve "doğa ruhları" ya da ölüler tarafından "ruh halini alabilen" biçimler ve duygular gibi astral veya zihinsel planlardan gelen "içsel nitelikleri" temsil eden formlar.


 

Günümüzde Tulpa kavramı, Batı dünyasında kurgu yoluyla popüler hale getirildi. 1990'ların sonlarında ve 2000'lerin sonunda televizyonda popülerlik kazandı. 2009'dan itibaren, 4chan ve Reddit web sitelerinde tulpa'lara adanmış çevrimiçi topluluklar ortaya çıktı. Bu topluluklar topluca kendilerine tulpamancers diyorlar ve diğer tulpamancers için rehberler ve destek sunuyorlar. My Little Pony'nin yetişkin hayranları My Little Pony televizyon dizisindeki karakterlerin tulpaları için forumlar oluşturduğunda topluluklar popülerlik kazandı. Hayranlar, hayali arkadaşlar yaratmak için meditasyon ve net rüya görme tekniklerini kullanmaya çalıştı. Veissière tarafından yapılan anketler bu topluluğun demografik, sosyal ve psikolojik profillerini araştırdı. Kendilerine "tülpamancers" diyen bu kişiler, tulpaları "gerçek ya da bir şekilde gerçek kişi" olarak görürler. Bu çevrimiçi topluluklardaki aktif katılımcı sayısı düşük yüzlerdedir ve çok az yüz yüze toplantı yapılmıştır. Bunlar, "öncelikle şehirli, orta sınıf, Avrupa-Amerikalı ergen ve genç yetişkin demografisine" aittirler ve "yalnızlığı ve sosyal kaygıyı, uygulamayı benimsemek için bir teşvik olarak" gösterirler. Ankete katılanların% 93.7'si, tulpaların yaratılmasına katılımlarının "durumlarını iyileştirdiğini" ve yeni olağandışı duyusal deneyimlere yol açtığını ifade etti. Bazı uygulayıcıların tulpalarıyla cinsel ve romantik etkileşimleri vardır, ancak uygulama tartışmalı ve tabu yönündedir. Bir anket,% 8,5'in tulpas'ın metafizik açıklamasını desteklediğini,% 76,5'in nörolojik veya psikolojik bir açıklamayı ve% 14'ünün "diğer" açıklamalarını desteklediğini buldu.

 

Daha ilginç bir bakış açısı sunarak sizlere güzel bir fikir sunacağım;

 

Acaba İnsanlarda, Tanrı’nın tulpası mıdır?

 

En eski kadım kutsal metin Tevrat'a geçen yanlış hatırlamıyorsam Ademin yaratılış kısmında.

''Rab, ademi kendine arkadaş olsun diye yarattı. '' Tüm kutsal metinlerin ortak bakışı ile Ademi tanrın düşünce formu ile yaratılmıştır. Galiba insanlarda bir tulpa . Çünkü Tulpaların kendine özgü iradeleride vardır. Ancak sahibine bağlıdır. Sahibinde ayrılınca yok olur.

 

 

Mesela herkesin bildiği bir örnek daha Slendarman efsanesi?

 

Gerçekten varmıydı yoksa insanlar mı bunu yarattı? Slendarman de bir tulpa örneğidir ve gerçekten güçlüdür. Sebebi ise beslendiği enerji birçok insanı kapsamaktadır. Amerikada birçok evde hayalet vakası olur. Bir eve hayaleti yaratan düşüncelerde olabilir. Kafanızın içerisindeki o güç öyle bir güçlü ki siz bile hayret edeceksiniz.

İnsanların düşünce gücü bana şu sırrı söylememi uygun gördü burada ; Saf düşünce gücü Tanrının düşün gücüdür. İçerimizde taşıdığımız tanrıdan olan o parça sizce bu parçamıdır?


Bir sonra ki yazımızda Tulpa Nasıl Yapılır? anlatacağım...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder