Psişik Araştırmalarla İlgilenen Ünlü İnsanlar - Güneş'e Yaziyorum

Yazılar

11 Oca 2021

Psişik Araştırmalarla İlgilenen Ünlü İnsanlar

 


Psişik Araştırmalarla İlgilenen Ünlü İnsanlar

 

Psişik fenomenler olarak adlandırılan eski tarihte psi araştırmaları günümüzde ise parapsikoloji araştırmaları olarak anılmaktadır. (psişik nedir?) Günümüze kadar bir çok bilim adam, dahi, yazar, düşünür ve politikacı  bu konular hakkında araştırma veya bir ilgisi olmuştur. Hatta bu konuda önce yazılarımızda da bahsettiğimiz Sigmund Freud’un bir sözüyle başlamak istiyorum;

‘‘Ben, adına psişik fenomenler denilen konuların araştırılmasını, bilim-dışı ve değersiz ya da zararlıdır diye daha başlangıçtan reddedenlerden değilim. Eğer, şimdi olduğum gibi bilim kariyerimin sonunda değil de, başında olsaydım, belki de, tüm zorluklarına rağmen, daha başka bir araştırma alanını seçmezdim.’’

Okuduğumuz söze göre aslında Freud gibi materyalist bir insan bile zamanında bu konularla karşılaşıp bir ilgi odağı olmuştur. Psişik konulardaki araştırmalar tarihin en başlarından bu güne aslında birçok konuda gelişmiş ve ilerleme kaydetmiştir. Bu konulardaki araştırmalar neden önemlidir? Bu konulardaki araştırmalar bizlerin inanç olarak kabul ettiğimiz veya mucize olarak gördüğümüz bu doğaüstü kavramları anlamamız ve olabildiğince mantık çerçevesine oturmamız için önemli olmuştur.  Şaşıracağınız birçok isimle birlikte psişik araştırmalarla ilgilenen ünlü insanlar listemize başlıyoruz.


Sir Arthur Conan Doyle

Sherlock Holmes kitaplarının yazarı dünyanın en çok okundan dedektiflik kitapların sahibi. Evet Sir Arthur Conan Doyle bahsediyoruz. Kendisi ölülerle iletişim konusunda ilgisi olduğunu hatta bu konuda çalışmalar bile yaptığını bilmekteyiz. Önceki yazılarımızda Parapsikoloji’nin Babası olan JB Rhine bu konularda ilk etkilenmesini Arthur Conan Doyle tarafından yaşamıştır.


Marie Curie

1903 Nobel Fizik Ödülü, 1911 Nobel Kimya Ödülü kazanan Bilim Kadınlarını gururu Marie Curie bu konularla ilgilenmekteydi., Eusapia Palladino ile psişik fenomenlerin gerçekleştiği seanslara katılmıştır. Ayrıca günlüklerin parapsikolojide araştırmanın kaleme aldığı söylenmektedir.


Albert Einstein


1921 Nobel Fizik Ödülü sahibi dünyanın en dahi insanlarından kabul edilen Albert Einstein bu konularda ilgilendiği bilinmektedir. Bir telepati kitabının önsözünü şu notları kaleme aldı ve şöyle yorumladı: "Telepati olasılık ihtimallerini göz ardı etme hakkımız yok. Bunun için bilimimizin temelleri çok belirsiz ve eksik kaldığını düşünmekteyim.’’

Albert Einstein, psişik fenomenler hakkında gerçekçi bir cevap verdiğini söyleyebiliriz. Bilim bir şeyleri kanıtlayamıyor diye bu asla gerçek değildir demek yanlıştır. Biliyoruz ki Bilim insanlar gibi zamanla gelişen ve daha ileriyi görebilen bir yapı. Şuan bu konuları yeterli kanıtlar üretemiyoruz diye gerçek olmadığının değil bu konularda yeterli bilgi ve yetersizliğin olduğunun kanıtıdır.

Önceki yazılarımızda Albert Einstein ve Sigmund Freud bir Telepati hikayesi var okumanızı isterim… (Yazı için Tıklayın)


Sigmund Freud


Psikanalizin kurucusu Sigmund Freud, hayatının ilk zamanlarında bu tür konularla karşılaşmasa bile ilerleyen yaşlarında C.G.Jung arkadaşı sayesinde bu konuları tanımış oldu. Freud kaleme aldığı Telepati üzerine yazıları ve Studies in Parapsychology adlı bir kitabı mevcuttur.

William JamesWilliam James, psikolojide işlevselcilik hareketinin öngörücüsü, pragmatizmin öncüsü Amerikalı filozof ve psikologdur.  Kendisi  hem İngiliz hem de Amerikan Psişik Araştırma Derneği başkanlığını yapmıştır.


Carl Gustav Jung

 İsviçreli psikiyatr. Analitik psikolojinin kurucusudur. Derinlik psikolojisinin Sigmund Freud ve Alfred Adler ile beraber üç büyük kurucusundan birisidir. C.G.Jung psişik fenomenlere hakkında çalışmaları belki de en çok bilinen bilgilerden biridir. Hatta Sevgili arkadaşı Freud ile bu konuda tartışıp yollarını ayırmalarına sebebiyet olmuştur. Çünkü Jung, Freud aksine daha spiritüel düşüncelere sahip bir bilim insanıydı. Aralarında yaşadıkları bir anıda Jung, Freud ile sohbet ederken kendisinin karnına ağrı tarzı bir şey geldiğinde kötü bir şeyin meydana geldiğini söylemiştir. Freud ilk başlarda bu konu alay etmiş olsa da ilerleyen anılarında Jung ve Frued tekrar sohbet ederken Jung karnına yine bu tür bir ağrı girmektedir. Bu esnada Freud odasında kitaplıktan durduk yere bir kitap raftan düşer. Yaşadıkları bu ilginç deneyim aralarındaki durumu daha da açmış ve uzun yıllar konuşmamışlardır. C.G.Jung eşzamanlılık ve psişik fenomenler üzerine yazılar yazmıştır.


Mark TwainSamuel Langhorne Clemens], daha çok takma adı Mark Twain olarak bilinir, Amerikalı mizahçı, satirist, roman yazarı, yazar ve öğretmendir. Daktilo makinesini ilk satın alanlardan birisi olan Mark Twain, daktilo ile yazan ilk romancı olarak anılır ancak hangi eserinin (Tom Sawyer mi yoksa Missisippi’de Yaşam mı) daktiloda yazılan ilk roman olduğu konusunda görüş ayrılıkları vardır. American Society for Psychical Research üyesi yazarlık yapmıştır. Çeşitli günlüklerinde ve otobiyografilerinde psişik olaylarını anlatmıştır.


Victor Hugo

Victor Marie Hugo Romantik akıma bağlı Fransız şair, romancı ve oyun yazarı. En büyük ve ünlü Fransız yazarlardan biri kabul edilir. Les Misérables'ın yaratıcısı, yazar Victor Hugo otomatik yazma ve çizimle deneyler yaptı, seanslara katılmıştır.

Thomas Alva EdisonThomas Alva Edison, 20. yüzyıl yaşamını icatlarıyla büyük bir şekilde etkileyen Amerikalı mucit ve iş adamıdır. Edison elinde bulundurduğu onun adını taşıyan Amerikan patentiyle tarihteki en önemli ve en verimli mucitlerden biri olarak nitelendirilir. Elektrik ışığı ve ses kaydının mucidi Edison, bazı psişik gösterilerden etkilenip ikna olmuş ve ölenlerle iletişim kurmak için enstrümanların geliştirilebileceğini düşünmüştür.


... ve Onlarca Bilim İnsanı, Yazar, Düşünür bu konularla bir karşılaşmış ve hayatına sokmuştur. Aşağıda geri kalan bildiğim isimleri sizlerle paylaşacağım.

 • Alexander Graham Bell
 • Max Planck
 • Pierre Curie
 • John Eccles
 • Wolfgang Pauli
 • Albert Schweitzer
 • JJ Thompson
 • John Logie Baird
 • Sör Arthur C. Clarke
 • Camille Flammarion
 • Heinrich Hertz
 • Alan Turing
 • Roberto Assagioli
 • Gustav Fechner
 •  Alfred Russel Wallace
 • Émile Boirac

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder