Parapsikoloji Dergisi (Journal of Parapsychology) - Güneş'e Yaziyorum

Yazılar

9 Oca 2021

Parapsikoloji Dergisi (Journal of Parapsychology)

Parapsikoloji Dergisi (Journal of Parapsychology)

Parapsikoloji Dergisi, uluslararası alanda deney ve araştırmaların yayınlandığı resmi dergidir. Parapsikoloji telepati, durugörü, ön tanıma ve psikokinezi dahil olmak üzere psişik fenomenleri ile genel olarak insan bilinci ve anormal deneyimler üzerine yapılan araştırmaları kapsayan, yılda iki defa yayınlanan hakemli bir akademik dergidir. Duke Üniversitesi, 1937 yılında Joseph Banks Rhine (J.B. Rhine) araştırma grubu tarafından kuruldu. J.B. Rhine ilk olarak deneysel ESP araştırma programı yaymak için bir araç olarak bu dergiyi yazmaya başlamıştır. Daha sonraki süreçte parapsikoloji konularının bir öncü yayım dergisi haline gelmiştir. Günümüze kadarda onun takip eden bilim insanları tarafında getirilmeye devam ediyor.Dergi esas olarak deneysel raporlarla tanımlanmıştır, ancak içeriği aynı zamanda psişik vakaların araştırmalarını, tarihi makaleleri, eleştirileri, teorik tartışmaları, kitap incelemeleri ve literatür incelemeleri ile Parapsikoloji Derneği'nin yıllık toplantısında sunulan bildirilerin özetlerini yayınlamaktadır.  Günümüzde ise 2017 yılından beri editörlüğünü Etzel Cardeña tarafından üstlenilmiştir. Etzel Cardeña tarafından düzenlenen Parapsikoloji Dergisi yeni bir döneme girdi. Cardeña, dünyadaki tümü parapsikolog olan ve bunun üzerine çalışan üniversitelerden ve diğer kurumlardan bilim adamları ve akademisyenlerle geniş bir yayın kurulu oluşturdu. (geçmişte inceleme komiteleri ve danışma kurulları vardı, 124 ülkede eski editörlerden hiçbiri bu kadar çok sayıda ve uluslararası platforma taşımamıştır.)


Cardeña, Journal'ın kapsamını genel anormal deneyimleri ve bilinç durumlarını içerecek şekilde genişletmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, Derginin sayfalarında genellikle temsil edilmeyen alanlardan makaleleri teşvik etmeyi ve kısmen İngilizce dışındaki dillerde yayınlanan kitapları gözden geçirerek uluslararası kapsamını genişletmeyi planlıyor.


Parapsikoloji Dergisi 80. Yılına özel dergisini ücretsiz yayınladı. Derginin eski yayınlarına erişmek ve okumak isteyenler için Journal of Parapsychology adresinden 10$ karşılığında abone olup faydalanabilirsiniz. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder