Beden Dışı Deneyim Tetikleyen Unsurlar - Güneş'e Yaziyorum

Yazılar

5 Oca 2021

Beden Dışı Deneyim Tetikleyen Unsurlar

 


Beden Dışı Deneyim Tetikleyen Unsurlar

Kimyasal Tetikleyiciler

 

      Beden dışı deneyimleri psilosibin, ketamin, DMT, MDA ve LSD gibi halüsinojenler (özellikle ayrıştırıcılar) tarafından tetiklenebilir. Psychedelic uyuşturucular ve psikolojik ilaçlar bu konuda bir deneyim yaşatırlar. Tabi ki sağlık açısında hiç birinin tıbben uygun olduğu düşünülmüyor. Sonra ağır travma ve psikolojik rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

( Yukarıdaki içerik kesinlikle uygun ve insanı teşvik eden bir süreç olmamalıdır. Bu tür maddeler insan sağlığa zararlı ve yok edici olabilmektedir. Tamamen bilimsel verilerle bu konuda bir açıklama yapılmıştır. )


Zihinsel Tetikleyiciler

 

     Farkındalığı ve bilinci kaybetmeden fiziksel olarak uykuya dalmak (zihin uyanık, fiziksel beden uykuda) durumu vizyon transları veya astral projeksiyon tetikleyebilir. Beden dışı deneyim olarak yaygın şekilde bilinmektedir. Thomas Edison, buluşları üzerinde çalışırken sorunları çözmek için bu durumu kullandı. Sandalyede metal bir kova ile otururken başına gümüş bir dolar koyardı. O sürüklenirken, bozuk para gürültülü bir şekilde kovaya düşerek uyanıklığının bir kısmını geri kazanıyordu. Beden Dışı Deneyimin öncüsü Sylvan Muldoon, düşen nesne olarak yatağa dik tutulan bir mekanizmayı ön kolu basit bir şekilde uykuya geçerken salma hissiyle tekar kendisini uyandırırdı. Salvador Dalí'nin resimlerine ilham veren tuhaf vizyonlar elde etmek için benzer bir yöntemi kullandığı söyleniyordu. Uyanık ve uyku halleri arasında kasıtlı olarak sallanmanın, uykunun başlangıcında kendiliğinden trans olaylarına neden olduğu bilinmektedir ve bu bir beden dışı deneyimi başlatmaya çalışırken nihayetinde yardımcı olmaktadır. Rahatlamak için daha derine ilerleyerek, zihin hala uyanıksa, sonunda bir "kayma" duygusuyla karşılaşır. Bu kaymanın fiziksel bedeni terk etmek gibi hissettirdiği bilinmektedir. Bazıları ilerleyen kas gevşemesini pasif bir duyusal rahatlama biçimi olarak kabul eder.

Zihinsel tetikleyicileri bir diğer kısmı ise derin trans, meditasyon ve imajinasyındur. İmajinasyon canlı hayal kurmak veya görselleştirmek olarak bilinir. İmajinasyon şekilleri değişiklik gösterebilir; bazı yaygın benzetmeler arasında şunlar vardır; kendi vücudundan ruhunu dışarı çekmek için bir ipe tırmanmak, ruhun bedenden çıkması için bir topla vurulması ve diğer benzer yaklaşımlar yer alır. Bu tekniğin düzgün bir şekilde gevşeyemeyen kişiler için kullanılması zor olabilir. Böyle bir tekniğin bir örneği, popüler Altın Şafak "Işık Bedeni" Tekniğidir.

 

Mekanik Tetikleyiciler

 

      Mekanik tetikleyiciler görsel / işitsel uyarım yoluyla beyin dalgası etkileme ve kontrol etmekle tetikler. Binaural ses dalgaları olarak adlandırılan bu frekanslar beyin dalgalarını etkilemekte büyük bir rol oynayabilmektedir. Biliyorsunuz ki insan adapte olabilen canlı olduğu için bir insanla birlikte yürürken bile adımları belli kısa bir süre sonra aynı anda atmaya başlarsınız. İnsan beyni bunun gibi adapte olabileceği frekanslara sahiptir. Bunlar en meşhuru yıllar önce piyasada bulunan özel bir şirketin binaural ses dalgaları olan İ-Doser firması olmuştur. Monroe Enstitüsü tarafından  uyku halindeyken 4 Hertz beyin dalgası frekansının iki taraflı ses tetikleyicileri tarafından etkili olduğu gözlemlendi ve bazı yazarlar, diğer tekniklerle birlikte kullanıldığında beden dışı deneyim başlatmayı önemli ölçüde desteklediğini düşünüyor. Beyin dalga boyları gibi müzik aletleri de bu konuda etkili olmuştur. Şamanlar seremonilerinde davul çaldıklarını ve bunun sayesinde derin translara geçebilmektedir. Birçok Afrika kabilesinin bu tarz seremonileri mevcuttur.  Bunun gibi bir çok etnik müzik aletleri beynin frekanslarına müdahale edebilmektedir. Çocukluğumuza ait bir masal bir ‘’Fareli köyün kavalcısı’’ sanki bu konuya tam bir örnek olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder