Beden Dışı Deneyim (OBE) - Güneş'e Yaziyorum

Yazılar

5 Oca 2021

Beden Dışı Deneyim (OBE)

 

Beden Dışı Deneyim (OBE)

 

    Astral Seyahat konularına başlamadan öncelik beden dışı deneyimler hakkında bilgiler öğrenmemiz gerektiğini düşündüm. Astral Seyahat bilimsel alanda beden dışı deneyim olarak incelense de aslında tam olarak birkaç farklılık göstermektedir. Öncelikle o zaman biraz beden dışı deneyimin ne olduğunu öğrenmekle başlayalım.

 

İnsanlar tipik olarak benlik duygularını fiziksel bedenlerinde yaşarlar. Büyük olasılıkla çevrenizdeki dünyaya bu bakış açısından bakıyorsunuz. Ancak bir beden dışı deneyim sırasında, kendinizin dışında olduğunuzu, bedeninize başka bir perspektiften baktığınızı hissedebilirsiniz. Beden dışı deneyim, bir kişinin dünyayı fiziksel bedeninin dışındaki bir yerden algıladığın da gerçekleşen bir fenomendir. Bu genellikle istemsiz gerçekleşen bir olaydır. İngilizcede OBE veya bazen OOBE kısaltmalarıyla Out-of-body experience olarak tanımlanır. OBE, bir ototoskopi şeklidir yani kelimenin tam anlamıyla kendini görmedir. Ancak bu terim daha yaygın olarak ikinci bir kendini yani aksini (doppelgänger) görmenin patolojik durumuna işarette bulunmak için kullanılır.

 

Her on kişiden biri, hayatında bir kez veya daha yaygın olarak birkaç kez Beden Dışı Deneyim yaşamaktadır.

 

Bu sözler İngiliz Parapsikolog G.N. M. Tyrrell(George Nugent Merle Tyrrell) aittir. Bu konu sayısız insandan yetkin olan ve bu konuyu ele alan bir araştırmacı bir bilim insanı olmuştur. Hatta beden dışı deneyim terimi ilk olarak 1943 yıllarında G.N. M. Tyrrell tarafından  Apparitions kitabında kaleme alınmıştır. Diğer araştırmacıların aksine gayet bilimsel ve teorik bir yaklaşım olduğu için benimsendi.

Beden dışı deneyimler diğer nedenlerin yanı sıra Tyrrell göre travmatik beyin yaralanmaları, duyusal yoksunluk, ölüme yakın deneyimler, disosiyatif ve psikedelik ilaçlar, dehidrasyon, uyku bozuklukları, rüya görme ve beynin elektriksel stimülasyonu ile oluşturulabilir. Bazıları tarafından kasıtlı olarak da tetiklenebilir.

Psikologlar ve sinirbilimciler, Beden Dışı Deneyimlerin farklı psikolojik ve nörolojik faktörlerden kaynaklanan dissociation deneyimler olarak görürler.

Beden Dışı Deneyimlerin Çeşitleri

 

Uyku sırasında / uykuya yakın deneyimler

     Beden dışı deneyim yaşayanlar bazen rüyaların esnasında bedenlerini hissedebildiklerini ama bir türlü uyanamadıklarını belirtirler. Bilim literatüründe buna uyku felci denilmektedir. Halk dilinde ise karabasan olarak bilinir. Çoğu durumda, uyku felci olduğunu iddia eden kişiler, uykunun eşiğinde olduklarını veya deneyimden kısa bir süre önce zaten uykuda olduklarını bildirirler. Bu vakaların büyük bir yüzdesi uykunun özellikle derin olmadığı durumlarla ilgilidir (hastalık, diğer odalardaki sesler, duygusal stres, aşırı çalışma nedeniyle yorgunluk, sık tekrar uyanma vb.). Bu vakaların çoğunda denekler kendilerini uyanık olarak algılar; yaklaşık yarısı uyku felci hissine işaret ediyor. Uyku felci aslında bedenimizin bir nevi koruma mekanizmasıdır. Beyin rüya anında gerçeklik algısını kapatır ve bu durumda rüya anını gerçekten yaşadığımızı hissederiz. Buna göre tepkisel veya duygusal hareketlerde bulunuruz. Uyku felci bilincin uyku esnasında daha yakın bir yüzeyinde gerçekleştiği için bedenimizi kontrol edemeyiz. Çünkü rüyanın içerisinde devam eden bir süreçteyizdir. Eğer bedenimiz bu türlü fiziksel bir kitleme yapmasaydı büyük ihtimal kendimize veya etrafa zarar verebilirdik. Uyurgezerlik de aslında burada devreye giriyor. Uyur gezer insan bu konuda bir takım sorunlar oluştuğu için rüya anında hareket edebiliyor.


Ölüme yakın deneyimler

Beden dışı deneyimin başka bir çeşitliliği, ölüme yakın deneyimdir. Bilimsel alanda bu konuya Near Death Experience (NDE) olarak adlandırılmaktadır. Bazı insanlar, ölüme yakın dönemler veya büyük ameliyatlar gibi ciddi fiziksel travma zamanlarında beden dışı deneyim yaşarlar. Ölüme yakın deneyimler, fiziksel bedenin dışında olmanın öznel izlenimlerini, bazen ölen akrabaların görmek, dini figürlerin vizyonlarını ve uzay-zamansal sınırların aşılmasını içerebilir. Tipik olarak deneyim şu faktörleri içerir: bir ölü olma hissi; huzur ve acısızlık hissi; çeşitli fiziksel olmayan seslerin duyulması, vücut dışı bir deneyim; bir tünel deneyimi (yukarı veya dar bir geçitten geçme hissi); "ışık varlıklarıyla" ve Tanrı benzeri bir figür veya benzer varlıklarla karşılaşmak; "yaşam incelemesi" ve hayata dönme isteksizliğidir. Ölüme yakın deneyimler kısacası insanın ürkütücü olarak gördüğü fakat psikolojik olarak çok etkilendiği bir yaşamsal olaydır.

Aşırı fiziksel yoğunluk sonucu deneyimler

Bir ölüme yakın deneyime  ile benzer işareteler içerir. Yüksek irtifa tırmanışı ve maraton koşusu gibi aktiviteler sırasında aşırı fiziksel efor beden dışı deneyimleri tetikleyebilir. Hem yer hem de hava temelli perspektiflerin eşzamanlı olarak deneyimlenmesiyle bir iki konum hissi yaşanabilir.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder