Astral Projeksiyon Nedir? - Güneş'e Yaziyorum

Yazılar

6 Oca 2021

Astral Projeksiyon Nedir?

 


Astral Projeksiyon Nedir?

          Bir gece gözlerinizi açtığınızda kendinizi yatakta hareketsiz ve gözleri kapalı şekilde duran bedeninize bakarken düşünün!  Evet bu ürkütücü gibi gözükse de aslında tam o an bir astral projeksiyon içerisindesiniz. Ya da kendinizi havada bulutların arasında uçarken… Gezegenler arasında yolculuk yaparken… Çok uzaktaki bir yakınınız yanına birkaç saniyede gidebileceğinizi hayal edin… En öğrenilemez bilgileri öğrenebileceğinizi düşünün… Bütün bunları yapabileceğinizi düşünüyorsunuz değil mi? Sanki fantastik bir evrene açılan bir kapı gibi. Astral Projeksiyon ile bütün bu saydıklarımı ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

          Astral projeksiyon, insanın uyku esnasında iradeli yani belli bir bilinçlilik seviyesinde ruhunun beden ayrılmasıyla gerçekleşen bir fenomendir. Bilimsel olarak bakıldığında bilim adamları bu tür gerçekleşen bir fenomenin varlığını kanıtlayamamakta ve reddetmektedir. Bunun temel sebebi ruhun varlığının gerçek olmadığının günümüzde hala bilim dünyasında kabul görülmemesindendir. Bilim gelişebilen bir alandır bir şey asla olamaz, imkânsızdır diyemez. Eğer bir konuda bilimsel kanıt üretilemiyorsa ya o konu hakkında temel düşünce yolu üretilememiştir ya da sahip olduğumuz bilim ve teknoloji şu anlık bunu kanıtlayacak yeterliliği gösterememektedir. Bilim insanları Astral Seyahatin yarı-uyku halinde gerçekleşen bilinçli rüya olduğunu düşünmektedir. Parapsikoloji ise astral seyahatin bir nevi uyku ve uyanık arasında gerçekleşen bir tür psişik fenomen olarak görmektedir. Bazı kişiler, çeşitli halüsinojenik ve hipnotik yollarla ( kendi kendine hipnoz dahil ) indüklenen astral projeksiyon tanımlamalarına benzer algılar bildirdiler. Bedenlenmiş işlevleri normal sinirsel aktiviteden ayrı olan bir bilincin var olduğuna veya bilinçli olarak bedeni terk edip gözlem yapabileceğine dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur.     

 

           Astral projeksiyon, diğer fenomenlerin aksine gerçekleşmesi veya yaşanması en zorlayıcı alanlardan biri olmuştur. Bunun en büyük sebeplerinden uyku esnasında gerçekleşiyor olmasıdır. İnsanın uyku esnasında kendi zihnini kontrol etmesi kolay bir işlev değildir. Bu durumda çoğu kişi bir yanılgıya da düşer. İnsanların uyku esnasında bilinçli rüya görmesi ve kontrol etmesine Lucid Dream (rüya kontrolü) denmektedir. En çok astral uygulayıcılarında karıştırılan konulardan biriside budur. Rüya kontrolü geçtiği sırada aslında astral seyahat yaptığını düşünmektedirler. Birkaç yıl önce TRT kanalında bir programda konusu geçen bir soru vardı. Soruyu Prof. Dr. Sultan Tarlacı tarafında cevaplanmıştı. Sorunun içerisinde Dr. Sultan Tarlacı, insanların astral seyahat yaptığını farz ettiği birçok olayda yanıldıklarını bunların sadece bilinçli rüya hali olduğunu belirtmişti. Bu olayın temel sebebi paragrafın başında da belirttiğim gibi uyku ve uyanıklık arasında çok ince çizgide astral seyahatin gerçekleşiyor olmasıdır.

 

 

Astral Projeksiyon Kökeni :

 

        Astral Projeksiyonun tarihi çok eskilere dayanmaktadır ve birçok kültürde izlerini farklı şekillerde görmekteyiz. Tam olarak ne kadar çok eski olduğunu veya nasıl başladığını bilmiyor olabiliriz. Ama bilinen yazılı tarihe göre en eski uygarlıklarda Antik Mısır, Maya, Sümer vb. birçok somutsal kanıtlar görmekteyiz.  Örnek olarak Antik Mısır’da ruh yolculuğu kavramları diğer çeşitli dini geleneklerinde de görülür. Öğretilerinde ruhun ka( ba )  veya ince beden aracılığıyla fiziksel bedenin dışında gezinme yeteneğine sahip olarak sunar. Şuan modern olarak bildiğimiz astral seyahat 19. yüzyıl Teosofi tarafından icat edilmiş ve desteklenmiştir.

 

   

          İsmi Türkiye’de daha çok Astral Seyahat olarak bilmemize rağmen bir diğer isimlendirmesi de Astral Projeksiyondur. Astral projeksiyon, dilimize 20. yüzyılın başlarında Dr. Bedri Ruhselman ve kars doğumlu gürcü asıllı Gurdjieff tarafından dilimize kazandırılmıştır. Konu ve içerik bakımından da bize yabancı olamayan bu konu aslında modern olaraktan öncülüğü başlatmış oldular. Türkçe dilimizde zamanla Astral Seyahat olarak otursada, İngilizce kökeni hala Astral Projection olarak anılmaktadır. Bunu sebebi astral düzlemin(evrenin) dünyanın yansıtılmış bir kopyası olduğunun düşünülmesinden kaynaklıdır. Bu şöyle bir bakış açısıyla aslında zihinlerimizde yer edinmiştir çoktan. Bu yaşadığımız dünya maddi evren, diğer dünya ruhsal evren diye. Aslında biz bunu dini ötürü cennet ve dünya karşılaştırması yaptığımızı düşünsek bile bunun temeli buradan başlamıştır. Burada karşılaştıran iki evrende dünyadır ama birisi daha gerçekçi birisi daha fantastik evren olmuştur.

 

Astral kelimesinin Türkçe dilinde kelime anlamı ‘’yıldız, yıldızlara ait, yıldızlı’’ gibi anlamlar içermektedir. Baktığımız makro mikro kozmos gibi duruyor değil mi? Ezoterik konularda insanın içinde evrenin içinde insan vardır diye bir söz geçer. Astral kelimeside aslında bu konuda aynı yola çıkıyormuş gibi düşündürüyor beni. Acaba Astral her insanın kendi içindeki yıldızı mıdır? Baktığımız astral bedenin ışıltılı veya ışık saçan bir enerji bedeni olarak biliyoruz aslında çok benzetme kurabilecek bağlamlar çıkabiliyor biraz düşündükçe. Peki araştırmalarımızda diğer dillerde kelime olarak ne kullanılıyor. Astral kelimesinin farklı dillere göre karşılığı şöyle olmuştur;  Fransızca karşılığı adj. astral, stellaire; céleste, Almanca karşılığı adj. Stern,  İtalyanca karşılığı agg. Astrale, Portekizce karşılığı. adj. astral, de estrelas. Baktığımızda aslında tüm dünya dillerinde astral kelimesi ortak bir kelime gibi. Dünyanın neresine gidersek gidelim galiba Astral kelimesini herkes anlayabilecektir.

 

 

 

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder